En kartläggning av antalet patienter som får vaccination för svår pollenallergi, visar stora skillnader mellan regionerna.
Enligt Astma- och Allergiförbundet måste Sverige tänka i nya banor om alla med svår pollenallergi ska få hjälp.
─ Vi vill se en kompetenssatsning i primärvården så att de kan avlasta specialisterna och erbjuda pollenvaccin i tablettform, säger Mikaela Odemyr, ordförande för Astma- och Allergiförbundet.
Jämfört med den förra kartläggningen 2024 har vaccinationsgraden ökat med 10 procent i landet som helhet. Det motsvarar en ökning med 2 500 patienter. En droppen i havet då så många som 200 000 svenskar beräknas behöva den 3-åriga behandlingen med sprutor eller tabletter. Årets granskning visar att det visserligen finns regioner som ökat vaccinationsgraden, men att det också finns de som backat.
─ Det går för långsamt. Primärvården har idag inget uppdrag att vaccinationsbehandla vid svår pollenallergi. I och med att det sedan några år tillbaka finns pollenvaccin i tablettform för både barn och vuxna öppnas nya möjligheter. Alla regioner behöver en kunskapssatsning för primärvården så att de kan avlasta specialistvården och börja tablettvaccinera. Behandlingen är effektiv och patientsäker och Sverige har alldeles för få allergologer för att alla som behöver ska kunna få hjälp, förklarar Mikaela Odemyr, ordförande för Astma- och Allergiförbundet.
En medicinsk bedömning avgör om tablett- eller injektionsbehandling är lämpligt. Injektionsbehandling innebär återkommande vårdbesök då alla sprutor ges hos en allergolog på grund av risken för kraftiga allergiska reaktioner. Vid tablettvaccination ges de första tabletterna i specialistvården så att patienten kan få hjälp med initiala reaktioner och anpassning av dosen. Sedan fortsätter patienten ta en tablett om dagen hemma under tre år.
Tablettvaccination underlättar
─ Vaccinationsbehandlingarna är effektiva, men Sverige har för få allergologer. Med så många pollenallergiker måste vi kunna tänka i nya banor. Tablettvaccin gör det möjligt för fler att genomgå behandling eftersom patienten medicinerar hemma. Behandlingen pågår under så lång tid att många tvingats avstå behandling då de helt enkelt inte kan vara borta så ofta från jobb och skola och det kan vara lång resväg till en specialistmottagning.
Högst vaccinationsgrad har Region Skåne, Region Halland, Region Kalmar och Region Gotland.
─ När det gäller Skåne och Halland kan vi se att de har fler specialistmottagningar och både barn- och vuxenallergologer. Hur det hänger ihop i Kalmar vet jag inte, men vi har tidigare kunnat se att en enskild kunnig och engagerad allergolog kan spela stor roll. På Gotland skulle jag tro att korta geografiska avstånd har betydelse.
Att Region Norrbotten och Region Västerbotten placeras i botten hänger har flera förklaringar.
─ Stora geografiska avstånden i kombination med brist på framför alltvuxenallergologer spelar roll. Sedan bör man också ha i åtanke att pollenallergi inte är lika vanligt norröver, eftersom invånarna inte exponerats för lika mycket allergena pollenslag som längre söderut, förklarar Mikaela Odemyr.
Region Pågående vaccinationer/10 000 invånarevåren 2026 (2024)
Region Stockholm 26 (23)
Region Uppsala 28 (23)
Region Sörmland 21 (20)
Region Östergötland 17 (18)
Region Jönköpings län 19 (17)
Region Kronoberg 19 (22)
Region Kalmar län 37 (34
Region Gotland 38 (34)
Region Blekinge 25 (23)
Region Skåne 38 (35)
Region Halland 46 (50)
Västra Götalands regionen 26 (24)
Region Värmland 30 (30)
Region Örebro Län 22 (19)
Region Västmanland 21 (16)
Region Dalarna 27 (23)
Region Gävleborg 12 (10)
Region Västernorrland 20 (17)
Region Jämtland Härjedalen 20 (18)
Region Västerbotten 12 (12)
Region Norrbotten 8 (7)
Genomsnitt våren 2026: 26 pågående behandlingar/10 000 invånare. Alla siffror kommer från ALK som tillverkar det pollenvaccin som används i Sverige.




