Prostatacancerförbundet har successivt ökat sina anslag de senaste åren och erbjudit många nya forskare möjlighet att utveckla sina studier.
Hittills under 2025 har förbundet beviljat medel till svenska forsknings- och utvecklingsprojekt inom prostatacancerområdet för 16,3 miljoner kronor.
Att stödja Prostatacancerförbundet och den årliga kampanjen Mustaschkampen är ett sätt att vara med och bidra till förbättrad vård och behandling vid prostatacancer. Att forskningsanslagen och de insamlade medlen till Prostatacancerförbundet ökar tyder på att givarna, både privatpersoner och företag, tycker att området är väsentligt att stödja.
Som patientorganisation har förbundet även en viktig roll för professionen eftersom man i de olika lokalföreningarna ger patienterna information och psykologiskt stöd.
– Som patient är det betydelsefullt att få kontakt med någon som har egen erfarenhet av prostatacancer och det vet många i professionen som kan hänvisa till aktuell lokalförening, säger Yvonne Brandberg, professor i vårdvetenskap med fokus på onkologi och ledamot i Prostatacancerförbundets forskningsråd.
Svensk prostatacancerforskning har under de senaste åren varit framgångsrik med flera viktiga studier samt förbättrad diagnostik och behandlingsmöjligheter. Det är framförallt allt inom den diagnostiska verksamheten som nya forskare har tillkommit, till exempel inom nukleärmedicin, radiologi och biomedicin. Biomarkörer för prognos vid prostatacancer och för individualiserad behandling är viktiga områden idag. En del forskning gäller hur en framtida rikstäckande prostatacancerscreening bör utföras och hur man ska välja ut dem som har den största risken och därför bli undersökt med jämna mellanrum.
– De stora framstegen inom prostatacancerforskning framöver kommer att ske inom individanpassad behandling baserat på förbättringar inom diagnostik, tumör-klassificering och prognostisering genom utveckling av nya och bättre biomarkörer. Behandlingen kommer att ytterligare förbättras framför allt inom avancerad sjukdom, säger Jan-Erik Damber, seniorprofessor i urologi och ledamot i Prostatacancerförbundets forskningsråd.
Hittills under 2025 har Prostatacancerförbundet beviljat anslag motsvarande 16,3 miljoner kronor till 31 olika forsknings- och utvecklingsprojekt. Intresset för att söka om medel har ökat de senaste åren. Under hösten slogs återigen ett nytt rekord i antal ansökningar.
– Under den senaste ansökningsperioden fick vi in 42 ansökningar, vilket är helt fantastiskt. Kvaliteten på dessa projekt var generellt mycket god. Det känns oerhört bra att vi har möjlighet att utöka vårt stöd till forskning och utveckling och stödja så många spännande projekt, säger Magnus Klang, ordförande i Prostatacancerförbundet.
Följande forskare har hittills beviljats anslag 2025:
- Andreas Josefsson, Umeå universitet
- Anetta Bolejko, Lunds universitet
- Anna Lantz, Karolinska Institutet
- Anna Plym, Karolinska Institutet
- Arian Lundberg, KTH och SciLifeLab
- David Robinsson, Höglandssjukhuset
- Elin Trägårdh, Lunds universitet
- Emma Ohlsson-Nevo, Universitetssjukhuset Örebro
- Filip Szczepankiewicz, Lunds universitet
- Fredrik Jäderling, Capio S.t Göran/Karolinska Institutet
- Karin Holmsten, Capio S:t Görans sjukhus
- Jenny Persson, Umeå universitet
- Johan Lindberg, Karolinska Institutet
- Johan Styrke, Umeå universitet
- Maja Holm, Sophiahemmet
- Mark Clements, Karolinska Institutet
- Martin Eklund, Karolinska Institutet
- Martin Sjöström, Lunds universitet
- Matti Poutanen, Göteborgs universitet.
- Niklas Psilander, Gymnastik- och Idrottshögskolan
- Olof Akre, Karolinska Institutet
- Pernilla Wikström, Umeå universitet
- Peter Wiklund, Karolinska Institutet
- Panagiotis Kanellopoulos, Uppsala universitet
- Pär Stattin, Uppsala universitet
- Rebecka Hellsten, Lunds universitet
- Shuang Hao, Karolinska Institutet
- Stefan Carlsson, Karolinska Institutet
- Tanja Stocks, Lunds universitet
- Thomas Laurell, Lunds universitet
- Tobias Nordström, Karolinska institutet