Vård- och omsorgsbemanningskoncernen Dedicare genomför en apportemission som en del av finansieringen av det tidigare offentliggjorda förvärvet av de danska verksamheterna Hyldgaard & Larsen och Sustina.
Förvärvet slutfördes den 15 juli 2026 och markerar ett fortsatt steg i bolagets expansion på den nordiska marknaden för vård- och hälsorelaterade tjänster.
Styrelsen i Dedicare har, med stöd av bemyndigande från årsstämman den 6 maj 2026, beslutat att emittera 429 610 nya B-aktier som delbetalning för förvärvet. Emissionskursen har fastställts till 56,63 kronor per aktie, vilket motsvarar ett totalt värde på cirka 24,3 miljoner kronor.
Antalet nyemitterade aktier har beräknats utifrån den genomsnittliga stängningskursen för Dedicares B-aktie på Nasdaq Stockholm under de 20 handelsdagar som följde efter att affären slutfördes. Apportemissionen genomfördes den 13 augusti 2026.
Efter emissionen ökar det totala antalet aktier i Dedicare från 9 562 642 till 9 992 252. Antalet B-aktier stiger från 7 550 735 till 7 980 345, medan antalet A-aktier förblir oförändrat på 2 011 907.
Det totala antalet röster i bolaget ökar samtidigt från 3 522 054 till 3 607 976. Aktiekapitalet stärks med 214 805 kronor och uppgår därefter till 4 996 126 kronor.
För befintliga aktieägare innebär emissionen en utspädning om cirka 4,3 procent av det totala antalet aktier och cirka 2,4 procent av det totala antalet röster efter genomförd emission.
Förvärvet av Hyldgaard & Larsen och Sustina stärker Dedicares position inom den nordiska vård– och omsorgssektorn och väntas bidra till koncernens fortsatta tillväxt inom rekrytering och bemanning av kvalificerad vårdpersonal.





