Nu lanseras sajten MinMage.se, en ny redaktionell plattform för alla som lever med mag- och tarmbesvär.
Sajten samlar forskning, nyheter och personliga berättelser – med målet att öka kunskapen, bryta tabun och ge stöd till de hundratusentals svenskar som lever med diagnoser som IBS, IBD och tarmcancer.
Bakom satsningen står Mag- och tarmförbundet.
– Magproblem är mycket vanligare än många tror, och maghälsa berör oss alla på något sätt. Med MinMage.se vill vi nå ut bredare – utan pekpinnar, men med hög trovärdighet. Det finns stora kunskapsluckor och många myter som behöver krossas. Vår ambition är att bli en trygg och pålitlig källa mitt i mediebruset, säger Peter Eneroth, generalsekreterare för Mag- och tarmförbundet.
En plattform som förenar vetenskap och vardag
Idékoncept, design och redaktionellt innehåll har utvecklats av contentbyrån Splay One i nära samarbete med Mag- och tarmförbundet. MinMage.se ska vara både kunskapskälla och inspiration till en bättre vardag.
Innehållet spänner från forskningsnyheter och expertintervjuer till personliga berättelser om hur det är att leva med mag- och tarmsjukdom.
– Det känns fantastiskt roligt att få vara med och bygga upp något helt nytt, om ett ämne som nästan alla kan relatera till. Många kämpar i tystnad med sina magproblem, och här vill vi ge både kunskap, stöd och hopp, säger Matilda Lann, chefredaktör för sajten.
Designen har tagits fram av Vendela Nylund, art director på Splay One. Webbplatsen är byggd i plattformen Arto som tillhandahålls av Oktavilla.
1,5 miljoner svenskar uppskattas ha magproblem som stör deras vardag. I denna grupp ingår flera olika diagnoser och sjukdomar, som till exempel IBS, reflux, IBD, kolon- och rektalcancer.
Lanseras på Världstoalettdagen
MinMage.se lanserades den 19 november, på Världstoalettdagen – en dag instiftad av FN för att uppmärksamma sanitet, hälsa och tillgång till toaletter världen över. Det är ett symboliskt lanseringsdatum för en plattform som vill normalisera samtal om mag- och tarmhälsa, och få fler att våga prata öppet om det som länge har varit tabubelagt.
Om Mag- och tarmförbundet
Mag- och tarmförbundet är en ideell patientorganisation som arbetar för att förbättra livet för personer med mag- och tarmsjukdomar. Förbundet driver opinionsbildning, stödverksamhet och informationsinsatser över hela landet.




