Sternenbrucke Room
Hem HÄLSADelade stunder på barnhospicet Sternenbrücke: PPDS och AVARA samarbetar för att skapa hemkänsla för barn och deras familjer med Philips MediaSuite-TV

Delade stunder på barnhospicet Sternenbrücke: PPDS och AVARA samarbetar för att skapa hemkänsla för barn och deras familjer med Philips MediaSuite-TV

Publicerat av: Redaktionen

Installationen av 30 Philips MediaSuite-TV-apparater hjälper patienter på hospicet i Hamburg att få tillgång till tillgänglig, anpassad underhållning utan hinder samt möjliggör gemensamma upplevelser med deras familjer.

PPDS, den exklusiva globala leverantören av Philips Professional Displays och kompletterande lösningar, meddelar stolt att 30 Philips MediaSuite-TV har valts för att ge en mer personlig och hemlik upplevelse för patienter och deras familjer på barn- och ungdomshospicet Sternenbrücke i Hamburg.

Med mottot ”Vi kan inte ge livet fler dagar, men vi kan ge dagarna mer liv” öppnade Sternenbrücke sina dörrar 2003 med fokus på att erbjuda specialiserad vård och en trygg miljö för barn, ungdomar och unga vuxna med livsbegränsande sjukdomar.

Med ett föråldrat TV-system med begränsad funktionalitet och återkommande problem med kanaler vände sig Sternenbrücke till AV-integrationsspecialisterna AVARA och PPDS för att få en modern lösning. Viktiga krav var att skapa en välbekant och ”hinderfri” användarupplevelse med underhållningstjänster liknande dem i hemmet. Dessutom behövde hospicet kunna dela viktig information direkt till patienter via TV-skärmar, både individuellt och i gemensamma utrymmen, istället för via papper.

Underhållning som hemma

Sternenbrucke RoomTotalt installerades 30 Philips MediaSuite-TV (32”–55”) samt en Philips Business TV i olika miljöer runt om i hospicet, inklusive privata och gemensamma utrymmen, där varje installation anpassades efter patienternas behov.

AVARAs system erbjuder enkel och tydlig användning samt navigering, med ett brett utbud av åldersanpassat innehåll, inklusive möjlighet till undertexter och en lättanvänd fjärrkontroll.

AVARA kopplade samman Philips Professional Displays via PPDS CMND-server och skapade ett nätverk som avsevärt minskar arbetsbelastningen genom att möjliggöra central styrning och uppdatering av alla TV-apparater, utan behov av individuell hantering i varje rum.

Delade stunder

Varje rum är nu utrustat med tillgång till ett brett utbud av appar och streamingtjänster, vilket gör det möjligt för familjer att titta på sina favoritfilmer och serier, bläddra i mediebibliotek, lyssna på radio eller spela spel via anslutna PlayStation-konsoler.

Dessutom integrerade AVARA en särskild informationsportal för föräldrar, som ger tillgång till allmän information om Sternenbrücke samt aktuella nyheter och uppdateringar.

Genom att modernisera TV-systemet har AVARA bidragit till att skapa en hemlik miljö där patienter och familjer kan vara tillsammans utan bekymmer. Den moderna och intuitiva tekniken gör det möjligt att dela värdefulla stunder med fokus på komfort, enkelhet och glädje.

Peer Gent från ledningen för Stiftung Kinder-Hospiz Sternenbrücke kommenterade:
”Våra nya Philips MediaSuite-TV-apparater ger våra gäster glädje, en paus från en ofta krävande vardag och värdefulla stunder tillsammans.”

”Tack vare det engagerade samarbetet mellan alla involverade har vi kunnat implementera ett tillgängligt och lättanvänt TV-system som går bortom tekniska förbättringar. Vi är mycket glada och vill tacka AVARA och PPDS för deras generösa stöd i att förverkliga detta projekt.”

Relaterade Artiklar

Vi använder cookies och andra identifierare för att förbättra din upplevelse. Detta gör att vi kan säkerställa din åtkomst, analysera ditt besök på vår webbplats. Det hjälper oss att erbjuda dig ett personligt anpassat innehåll och smidig åtkomst till användbar information. Klicka på ”Jag godkänner” för att acceptera vår användning av cookies och andra identifierare eller klicka ”Mer information” för att justera dina val. Jag Godkänner Mer Information >>